top of page
  • Writer's pictureÇift Tuncel

Gayrimenkulün Zorlu Yılı 2021'in Şifreleri

Yeni bir yılın daha eşiğindeyiz. 2021, sevdiklerimizle hasret gidermek açısından 2020’ye göre daha merhametli olsa da, kendine özel yeni zorluklar getirdiği bir gerçekti. 2022’nin size ve sevdiklerinize sağlık, mutluluk ve bereket getirmesini diliyoruz ve her zaman olduğu gibi kapattığımız seneye birlikte bakmak adına 2021 analizimizi aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. 2022’de kazançlı çıkmak istiyorsanız, gayrimenkul kararlarınızı almadan önce mutlaka görüşelim.

2021, gayrimenkul sahipleri açısından oldukça kazançlı, arayışta olan alıcı adayları için ise oldukça zorlu bir sene oldu. Öncelikle genel anlamda konuta talebin arzdan daha fazla olması nedeniyle konut fiyatları arttı. Ayrıca artan inşaat maliyetleri 1.el konutların yanı sıra 2. el konutlara da yansıdı. Bunun yanında özellikle senenin son çeyreğinde düşen mevduat faizleri ve maalesef değer kaybına uğrayan Türk Lirası, birikimlerini enflasyon karşısında korumak isteyenleri yatırım amaçlı konut almaya yöneltti. Bu da talebin daha da artmasına yol açtı.

İzmir’in ilçelerine baktığımızda son 1 sene içerisinde değeri en çok artan ilk 5 ilçenin sırasıyla %67 artışla Çeşme, %66 artışla Karaburun ve Seferihisar, %63 artışla Menderes ve Urla olduğunu görüyoruz. Listenin tamamı ise şöyle:2021’DE GAYRİMENKUL PİYASASINDAKİ ANA TEMALAR

Artan Maliyetler

İnşaat maliyetleri resmi kaynaklara göre 2021’de bir önceki seneye göre %38 arttı. Sahada müteahhitlerle yaptığımız görüşmelerde ise artışın %50-60 seviyelerinde olduğunu bize aktarıyorlar. Aşağıdaki grafiğimizden maliyet artışını inceleyebilirsiniz.Azalan Stoklar

Hem inşaat maliyetlerindeki hem de arsa fiyatlarındaki artış yeni konut üretiminde bir yavaşlama getirdi. Aşağıdaki grafiğin gösterdiği üzere, “yapı ruhsatı” alım sayılarında 2017 öncesine göre ciddi bir azalma görüyoruz. Bu, önümüzdeki birkaç sene içerisinde tamamlanacak konut sayısında azalma olacağını gösteriyor. Ayrıca inşaatı tamamlanmış konutlar için alınan “Yapı Kullanma İzni” sayılarındaki azalma da oturulabilir aşamaya gelmiş yeni konut arzındaki azalmayı işaret ediyor. Arzdaki bu azalmaya karşılık aşağıdaki grafikte kırmızı çizgiyle göreceğiniz nüfusa eklenen hane sayısı yani talebi etkileyen önemli ihtiyaç faktörü, önceki senelerin üzerinde seyrediyor.Kararsız Satıcılar

Mülkünü satmayı planlayan pek çok satıcı yukarıda bahsettiğimiz değişkenleri gördükçe bu kararını ve satış fiyatını sorgulamaya başladı. En çok duyduğumuz ifadeler “Satsam yerine koyabilir miyim?”, “Satsam istediğim gibi bir yer alabileceğimden şüpheliyim çünkü fiyatlar sürekli artıyor” oldu. Bunların haksız endişeler olmadığını söylememiz lazım. Çok dikkatli ve zorlu bir satış ve alış süreci planlaması bu noktada kritik önem kazandı.

İstekli ancak Tedirgin Alıcılar

İstekli ve araştırma halindeki alıcıların bu dönemde en çok zorlandığı noktalardan birincisi piyasada bütçelerine uygun mülk arzının kısıtlı olması nedeniyle az seçenek olması. İkincisi ise beğendikleri ve teklif verdikleri mülklerin fiyatlarındaki ani artışlar hatta fiyatta anlaştıkları mülk sahiplerinin satıştan vazgeçmesi oldu. Bunlara bir de “Acaba değerinden yukarıda mı alıyorum?” endişesini de eklemek lazım.

Geldiğimiz durum bir önceki analizimizde (Mayıs 2021) ev almayı düşünenler için yaptığımız önerinin (hatırlamak isterseniz tıklayınız) ne kadar yerinde olduğunu ispat etti.

Belirsiz Piyasa Koşulları

Sonuçta ülkenin genel ekonomik durumuna paralel olarak belirsiz ve tedirgin bir piyasa sürecinden geçiyoruz ve bunun bir süre daha devam edeceğini ve fiyatlardaki yukarı yönlü hareketin devam edeceğini öngörüyoruz.


 

Bizden Haberler - 2021

  • Geçen seneye göre bu sene işlem adedimizi %37, ciromuzu %89 artırdık.

  • Bizi en mutlu eden noktalardan biri, işlemlerimizin %65'inin bizimle daha önce çalışmış müşterilerimiz, onların tavsiye ettikleri kişiler ve etki çevremiz ile olmasıydı.

  • 2021'de tam 40 ailenin yaşamına dokunduk.

  • Bu sene satış çalışmasını başlattığımız evlerin %86'sı tapu sürecine başarıyla ulaştı.

  • YOUTUBE kanalımız yayında! Portföy videolarımız ortalama 4.500 izlenme alıyor! Kanalımıza abone olmak isterseniz tıklayınız.


  • Bizimle iş yapan ailelerden çok değerli geri dönüşler aldık. Referans mektuplarımızdan bazıları...74 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page