top of page
  • Yazarın fotoğrafıÇift Tuncel

Mayıs 2021 Emlak Bültenimiz

Yılın ilk 4 ayını tamamladık, veriler de ortaya çıktı. O zaman sizi, gayrimenkulde 2021 yılının ilk kısmının nasıl geçtiğini anlatan kısa ve keyifli bir tura çıkarmanın tam zamanı.

Bir önceki 2020 yılı analizimizde yılın emlak açısından hem dipler ve hem tepe rekorları içeren baş döndüren yapısından bahsetmiştik. İşlem adetlerindeki oynamaların yanında fiyatlardaki artış da baş döndürmüştü. 2021 yılı bu hareketli dönemin ardından fırtına sonrasına benzer kısmi bir durgunlukla başladı.


Alım gücündeki değişimler

Malum geçen seneki konut kredisi kampanyası ne zamandır gayrimenkul almak isteyenler için müthiş bir alım desteği oluşturmuştu. Ancak konut kredisi faizlerinin geçen yazın en uygun noktası olan %0,64 seviyelerinden %1,32 seviyelerine yükselmesi nedeniyle konut kredisine olan talep düştü ve nakit birikimi yetersiz olan önemli bir alıcı grubunun konut alım planları ertelendi.

Ayrıca yüksek döviz kurları ve enflasyon da hem hayat idaresi hem inşaat maliyetlerini artırdığı için alıcıların alım gücü yine negatif etkilendi.

Alım gücü olan alıcıların bir kısmı, mevduatları dövizdeyse dövizin daha da yükselmesi beklentisindeler. Türk Lirası’nda olanlar da yükselen mevduat faizlerini değerlendirmek istiyorlar.


İlk çeyrekte fiyatlar nasıl bir seyir izledi?

Genel olarak alım gücü düştü, nakit birikimi olan alıcıların yatırım iştahı farklı noktalarda, peki fiyatlar ne durumda? Çift Tuncel olarak, çalıştığımız Güzelbahçe ve Urla Bölgesi’nde fiyatların düşmediğini, aksine yükseldiğini gözlemliyoruz. Bunun arkasında, pandemi ve deprem korkusu nedeniyle özel olarak bölgedeki bahçeli ve düşük katlı yapılara talebin devam etmesi var. Ayrıca satıcıların çoğunluğunun maliyetlerin yükselmesi nedeniyle fiyatların daha da yükseleceğine olan inancı devam ediyor.

Fiyatlara bütçesi yetişemeyen alıcılar, kiralıklara yöneldi. Bölgede kiralık seçenekler bulmak zorlaştı. Kiralık evler gün beklemeden tutulur oldu, kiralar da buna paralel olarak yükseldi.

Refah düzeyi, kültürel seviye, eğitim düzeyi gibi kategorilerde çeşitlilik gösteren parametrelerin ağırlıklandırılmasıyla bölgelerin yaşanabilirliklerini skorlayan REIDIN Sosyo - Ekonomik Derecelendirme çalışmasının 2020 yılı sonuçlarına göre, İzmir'deki ilk 3 bölge ise sırasıyla Çeşme, Karşıyaka ve Güzelbahçe oldu. Bu durum, bölgemiz Güzelbahçe’nin tercih edilme sebebinin pandemi ve deprem koşullarının ötesinde uzun dönemli değişkenlere bağlı olduğunu gösteriyor.Peki ne yapalım? Ev almak istiyoruz, alalım mı? Evimizi satmak istiyoruz, satalım mı?

Ülkemiz koşullarının haftadan haftaya, hatta bazen günden güne büyük değişimler gösterdiği hepimizin tecrübesiyle sabit. O nedenle konut fiyatları önümüzdeki dönem nasıl olurdan öte belki en kritik soru, hepimizin alım gücünün önümüzdeki dönem nasıl olacağı. Bizim tecrübemiz şunu gösteriyor, tercih edilen bir bölgede her yıl konut fiyatları ile alıcıların alım gücü arasındaki makas daha da açılıyor. Bir alıcı bir sonraki sene bütçesini yükseltse bile kendisini daha düşük özellikteki konutlara bakarken buluyor. O nedenle oturmak için ev almayı düşünen kişilerin içlerine %70-80 oranda sinen --%100 uygun yeri ararken evsiz kalmayın-- bir ev bulduklarında harekete geçmelerini öneriyoruz.

Ellerindeki mülkü satmayı düşünen kişiler ise oturmak üzere yeni bir ev arayışı için konutlarını satmak istiyorlarsa yukarıdaki aynı sebepten hızlı davranmalarını öneriyoruz. Eğer satmayı değerlendirdikleri mülk, yatırım amaçlı tuttukları bir mülkse, gayrimenkul danışmanları ile (sizler ve tanıdıklarınız bu konuda rahatlıkla bize ulaşabilir) mülkün bulunduğu bölgenin geleceğinin dikkatli bir analizi ile eğer yatırım anlamında doymuş bir bölgede ve yaşı ilerlemiş bir mülkünüz varsa bu tür mülklerin satılarak gelişmeye açık bölgelerde daha yeni mülkler veya arsa ile yatırımınızın yenilenmesini öneriyoruz. Bu konudaki detaylı sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.


 

Çift Tuncel olarak, mülkünüzü pandemi koşullarında nasıl pazarlıyor, rekabette nasıl öne çıkarıyoruz?

Pandemi döneminde mülklerin tanıtımı her zamankinden daha önemli oldu. Satışını üstlendiğimiz mülkleri nasıl tanıttığımızı merak ediyorsanız sizinle birkaç örnek paylaşmak istiyoruz. Bu dönemde şehir dışından bir müşterimize sanal tur ve video tanıtımı ile portföyü tanıttık, müzakere süreci sonucunda kaporasını aldık ve müşterimiz mülkü fiziken ilk kez tapu günü gördü. Bu eskiden belki pek mümkün değildi ama şu anda doğru tanıtım ve iletişim altyapısı ile mümkün ve etkili.


Drone çekimli, video tanıtım örneğimiz

3 Boyutlu sanal tur tanıtım örneğimizDANIŞMANINIZDAN HABERLER:

Son dönemde elde ettiğimiz güzel sonuçlar:

· 2020 yılı sonuçlarına göre Keller Williams Türkiye Danışmanlarının başarı kategorisinde “Altın Madalya” kazandık

· 2021 yılı ilk çeyrek sonuçlarında Keller Williams Türkiye İstanbul Dışı Danışmanları arasında (1000’e yakın danışman içerisinde) 17. olduk.


Yeni Portföylerimiz İlan Sitelerinden önce “Çift Tuncel” Instagram Sayfamızda! Bölgedeki ve gayrimenkuldeki önemli gelişmeleri en hızlı takip edeceğiniz sayfamıza ulaşmak için resme tıklayınız:
180 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page