top of page
  • Writer's pictureÇift Tuncel

Yeni Evim Kampanyası

Updated: Sep 8, 2023

Yeni Evim kampanyası hangi illeri kapsayacak, kaç konut kampanya kapsamında olacak?

Kampanya 81 ilde geçerli olacak, ilk etapta 100 bin konutun satışı planlanıyor.


Kimler yararlanabilir?

Aşağıdaki koşulları sağlayan ve hane halkı geliri ilgili bölgelere göre değişen ve yine aşağıda belirtilen azami miktarın altında olanlar başvurabilecek.


HANE HALKI GELİRİ AZAMİ SINIR:

BİRİNCİ BÖLGE (İSTANBUL) GELİR SINIRI: 80 BİN TL

İKİNCİ BÖLGE (6 İL) GELİR SINIRI: 65 BİN TL

ÜÇÜNCÜ BÖLGE (DİĞER İLLER) GELİR SINIRI: 45 BİN TL


Peşinat ödenecek mi?

Konut bedelinin yüzde 10’u peşin alınacak, dileyen daha fazla da ödeyebilecek.


Kampanyaya ikinci el evler dâhil olacak mı?

Kampanyada sıfır evler olacak. Emlak Konut Genel Müdürlüğü’nün ürettiği projeler; GYODER, İNDER, KONUTDER, İMKON ile Türkiye Müteahhitleri Birliği’ne bağlı olan şirketlerin projeleri ve 81 ilin tamamındaki firmaların ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri; teknik ve mali kriterleri karşıladıkları takdirde bu sürece dâhil olacaklar.


Ödeme planı nasıl olacak?

0.69’dan başlayan vade farkı ile 15 yıl vadeli, hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek taksit bedelleri belirlenecek.

Projede yaş sınırı olacak mı?

18 yaş üstü, bankalar tarafından kredi alması uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kampanyadan yararlanabilecek.


İstanbul’da oturan Ankara’dan ev alabilecek mi?

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla’da konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarda 1yıl o ilde ikamet etme şartı aranacak. Diğer illerde bu şart geçerli olmayacak.


Hanede eşlerden birinin konutu olması halinde başvuru yapılabiliyor mu?

Eşlerden birinin üzerinde konut varsa yararlanamayacak. Hanede 18 yaşını geçmiş, SGK kaydı bulunan genç ise hanede ev varsa bile başvuruda bulunabilecek.


Kampanya kapsamında alınan evler satılabilecek mi?

Ölüm, boşanma gibi mücbir sebepler dışında 5 yıl boyunca satılamayacak. Yine son 1 yıl içinde konut satışı yapan da projeden faydalanamayacak.


Daha önce evalıp satan biri, şu anda evi yoksa kampanyadan yararlanabilir mi?

Kampanyadan yararlanacak kişinin son bir yıl içinde konut satmamış olması gerekiyor.


Proje ne zaman başlayacak?

16 Ocak itibariyle projeye başvurular alınacak.


Başvurular nasıl olacak?

Konut almak isteyen bulduğu daireyle banka veya katılım bankalarına başvuracak. Banka hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetleyecek, uygun olan projeler için kredi tahsis edecek.


Başvuru ücreti olacak mı?

Herhangi bir başvuru ücreti alınmayacak. Yapımı devam eden konut kampanya kapsamına dâhil mi? 81 ilde bitmiş konutlar, belirli bir oranda tamamlanmış ve devam eden konutlar ile bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalamış yeni başlayacak projeler kampanyaya dâhil olacak.


Babadan-dededen ev kalan bir vatandaş kampanyadan faydalanabilecek mi?

Verasetle ev sahibi olan vatandaşlarımızın eş ve 18 yaş altı çocukları dahil herhangi biri yüzde 50’den az hisseye sahip olduğu konut sahibi ise başvuru yapabilecektir. Eş ve 18 yaş altı çocuklar dahil hanede birden fazla hisseli tapu varsa, hisse oranına bakılmaksızın programdan yararlanamayacaklardır. Bir başka deyişle, hanede (eş ve 18 yaş altı çocuklar dahil) en az 1 tane yüzde 50 ve üzeri hisseli tapu kaydı varsa ya da hisse oranına bakılmaksızın hanede birden fazla hisseli tapu varsa programdan yararlanılamayacaktır.


Farklı kredi tutarları için örnek ödeme planı nasıl olacak, taksit tutarları ne olacak?

Aşağıdaki ödeme tablosunu inceleyebilirsiniz.


ÖDEME PLANI ÖRNEĞİ

NET DURUM İÇİN MUTLAKA BANKANIZLA GÖRÜŞÜNÜZ.


ÖNEMLİ NOT: İLK 3 YIL TAKSİT ÖDEMELERİNE YAPILAN İNDİRİM DESTEĞİNDEN SONRA 4-5-6-7 YILLARDA FAİZ ORANINA GÖRE STANDART KREDİ TAKSİT TUTARINA GEÇİLİYOR, SON 8 YILIN TAKSİTLERİNE İSE İLK 3 YILDA YAPILAN DESTEĞİN VADE FARKI YANSITILIYOR.


ÖRNEĞİN AŞAĞIDAKİ İLK 1 MİLYON TL KREDİ BAREMİNDE 4-7 YIL ARASINDAKİ TAKSİT TUTARI 9.719 TL, 8.YILDAN 15.YILA KADARKİ TAKSİT TUTARLARI İSE 11.896 TL OLUYOR.
57 views0 comments

Recent Posts

See All

Yorumlar


bottom of page